Informujemy o zbliżających się zmianach w brytyjskim prawie spółek!
Informujemy o zbliżających się zmianach w brytyjskim prawie spółek!
Już 4 marca 2024 roku wchodzi nowe prawo dla spółek w Wielkiej Brytanii. Nowelizacja prawa spółek przez brytyjskiego regulatora to największy kompleksowy pakiet zmian, który wprowadzono w ostatnich latach. Intencją twórców Economic Crime and Corporate Transparency Act było wzmocnienie systemu pod kątem transparentności i rzetelności informacji przechowywanych w publicznych rejestrach. Wszystkie te kroki mają przełożyć się na zwiększenie pewności obrotu w brytyjskiej gospodarce, zapewnić większe bezpieczeństwo uczestnikom rynku oraz dać nowe narzędzia do walki z przestępczością gospodarczą instytucjom publicznym.
Nowelizacja prawa spółek przez brytyjskiego regulatora to największy kompleksowy pakiet zmian, który wprowadzono w ostatnich latach. Intencją twórców Economic Crime and Corporate Transparency Act było wzmocnienie systemu pod kątem transparentności i rzetelności informacji przechowywanych w publicznych rejestrach. Wszystkie te kroki mają przełożyć się na zwiększenie pewności obrotu w brytyjskiej gospodarce, zapewnić większe bezpieczeństwo uczestnikom rynku
oraz dać nowe narzędzia do walki z przestępczością gospodarczą instytucjom publicznym.
Proaktywny Companies House
W myśl nowelizacji prawa spółek oficjalny rejestr podmiotów gospodarczych, Companies House zyska nowe kompetencje. Mogą Państwo spodziewać się wzrostu liczby kontaktów z przedstawicielami rejestru w przyszłości, jak i wydłużenia procesów związanych z rejestracją nowych podmiotów. Jakie nowe działania będzie mogła podejmować od 4 marca Izba Spółek?
- Samodzielna weryfikacja danych – Companies House zyskało uprawnienie do analizy wszelkich nowych informacji pod kątem ich zgodności z tymi, które już znajdują się w rejestrze. Co więcej, urzędnicy będą mogli zakwestionować przekazane przez spółkę dane (i wezwać do ich uzupełnienia), czy wręcz odrzucić wnioski stojące w sprzeczności z danymi archiwalnymi.
- Przeciwdziałanie nadużyciom wobec nazw spółek – nadużycia nazw przedsiębiorstw zostaną wyeliminowane, a nazwy, które mogą wprowadzać w błąd, zostaną poddane bardziej kompleksowym kontrolom.
- Adnotacje zamieszczane przy wpisie spółki w rejestrze - Izba będzie mogła zamieszczać oficjalne „komentarze” przy wpisie danej spółki w rejestrze, które będą widoczne dla każdego interesariusza. Celem adnotacji jest zwiększenie nacisku na spółki w zakresie złożenia wyjaśnień lub podkreślenia potencjalnych problemów związanych z informacjami dostarczanymi przez daną spółkę.
- Usuwanie rejestracji spółek – w ściśle określonych ustawowo przypadkach urzędnicy będą mogli zadecydować o usunięciu wpisu z rejestru, w tym np. w sytuacji kiedy spółka nie ma właściwego adresu, np. PO Box.
- Weryfikacja tożsamości – nowy system weryfikacji tożsamości ma zniechęcić wykorzystywanie osobowości prawnej firm do realizacji sprzecznych z prawem działań. Wymogiem weryfikacji tożsamości objęte będą wszystkie osoby zakładające, posiadające, prowadzące lub kontrolujące spółkę, lub spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością (LLP).
Zmiany dla spółek posiadających wpis w Companies House
Celem podniesienia jakości danych zebranych w rejestrze Companies House, Economic Crime and Corporate Transparency Act, nałożył na spółki obowiązek uzupełnienia szeregu danych. Niedopełnienie tego obowiązku do dnia 4 marca może stanowić przesłankę do wypisania spółki z rejestru, a nawet ponieść konsekwencje prawne. Akt wypisania spółki z rejestru będzie uznawany za uzasadnienie podejrzenia o popełnieniu przestępstwa.
- Właściwy adres – jeżeli dokumenty fizyczne do firmy zostaną nadane na ten adres, nadawca ma prawo założyć, że dotrą one do osoby działającej w imieniu firmy. Zmiana ta ma na celu zapobieżenie sytuacjom, w których ważne dokumenty nie trafiają bezpośrednio do adresata.
- Właściwy adres e-mail – jeżeli dokumenty elektroniczne do firmy zostaną nadane na ten adres, nadawca ma prawo założyć, że dotrą one do osoby działającej w imieniu firmy. Zmiana ta ma na celu zapobieżenie sytuacjom, w których ważne dokumenty nie trafiają bezpośrednio do adresata.
- Deklaracja legalności działalności gospodarczej – wszystkie przedsiębiorstwa będą musiały złożyć oświadczenie o tym, że ich działalność jest i będzie prowadzona zgodnie z prawem. Jest to dodatkowa deklaracja będąca załącznikiem do confirmation statement, który spółki są zobligowane złożyć do Companies House każdego roku.
Istotną nowością dla firm będzie również zakończenie prac wdrożeniowych nowego systemu IT Companies House. Wraz z nowym systemem zostanie wprowadzony obowiązek składania raportów online tak jak w/w. wniosków, rocznych sprawozdań finansowych spółek, a dla przedsiębiorstw z grupy MŚP/SME także rachunku zysków i strat.
Nowe opłaty w Companies House
Zmianom regulacyjnym towarzyszy także aktualizacja tabeli opłat administracyjnych Companies House, która wejdzie w życie z dniem 01.05.2024 roku. Rekomendujemy, aby wszelkie niezbędne formalności związane z aktualizacją wpisu Państwa firmy dokonać przed ww. terminem, aby uniknąć dodatkowych kosztów – i bezzwłocznie zrealizować nowe obowiązki ustawowe.
Z nową tabelą opłat mogą zapoznać się Państwo pod tym linkiem:
https://changestoukcompanylaw.campaign.gov.uk/changes-to-companies-house-fees/